251875-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support, Drift och Underhåll Swedavias Parkeringsutrustning
Referensnummer: SDA 2022-00339
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett ramavtal omfattade ett Leveransåtagande av support, drift och underhåll av Swedavias parkeringssystem Skidata (Parking.Logic) samt av enkelplatssystemen Fritz Compass Parking Guidance System och Nedap SENSIT, kamerasystem ASANtech Universal Video Platform (UVP) och intercomsystem från Commend. Ingående utrustning revideras löpande och utrustning kan tillkomma respektive avvecklas.
Vidare omfattar ramavtalet en uppdatering av Skidatasystemets mjukvara samt migrering av lokala servers till en central plats. Utrustning som är ”End-of-Life” (EOL) ska bytas ut av leverantören.
Avtalet syftar till att säkerställa kommersiell drift för en väl fungerande parkeringslösning som möjliggör intäkter från Swedavias produkt parkering och angöring.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 180 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt uppgift i upphandlingsunderlagen.