251882-2023 - ResultatSverige-Broby: Programvaruutvecklingstjänster för affärsresursplanering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för skolskjutsplanering (Östra Göinge, Osby samt Höör) samt skolval (Höör)
Referensnummer: KS 2021/02550, BUN 2022:255, BUN 2022/153
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212451 Programvaruutvecklingstjänster för affärsresursplanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av tjänst IT-stöd för skolskjutsplanering som webbtjänst, inkl. support- och underhållsavtal. Upphandlingen genomförs av Östra Göinge kommun som inköpscentral åt Östra Göinge kommun, Osby kommun och Höörs kommun. Höörs kommun upphandlar både skolskjutsplanering och skolval. Upphandlande myndigheter avser att teckna egna avtal under en period om 4 år med möjlighet till förlängning i 2 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48332000 Programvara för schemaläggning, 48451000 Programvara för affärsresursplanering, 72212451 Programvaruutvecklingstjänster för affärsresursplanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen