25209-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Eldistribution och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beredskapsavtal kabelreparationer 52 - 420 kV
Referensnummer: UH-2018-191
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ellevio har en ökande andel 52-420 kV kabel i sitt transmissions-nät. Kraftkablarna på denna nivå har generellt en mycket stor betydelse för elförsörjningen och tillgängligheten är av största vikt. Kablarna är i Stockholm till stor del förlagda i Ledningstunnlar, men andelen markförlagd högspänningskabel har ökat och ökar fortfarande i takt med att Stockholm Ströms projekt realiseras i allt större utsträckning. I resterande delar av Ellevios nät är kablarna i huvudsak markförlagda.
Avsikten med denna upphandling är att upprätta ett beredskapsavtal gällande kabelreparationer 52-420 kV kabelläggningar inom Ellevios alla nätområden i Sverige. Krav på inställelsetid kommer vara 12 h från avrop, detaljer kommer framgå av FFU. Sett över de senaste åren har Beställaren haft kabelfel av akut natur 2-3 gånger per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen