Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för kemikalier, utensilier och skyddsutrustning
Referensnummer: SU FV-2.2.2-0143-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24900000 Finkemikalier och andra kemikalier
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar leverans av laboratorieutensilier, kemikalier och skyddsutrustning till Stockholms universitet. Efterfrågade produkter är sådan som lagerförs av SU-butiken samt även beställningsprodukter av samma typ som lagerförda produkter men har andra specifikationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Laboratorieutensilier
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Glas- och plastartiklar, borstar, termometrar, filter, laboratoriepapper, klämmare och stativ, slangar, provrörsställ, frysaskar, autoklavpåsar, provrör, objektglas, omrörarmagneter, pipettspetsar, proppar, mortlar, dunkar m.m. för kemiska laboratorier.
Del nr: Laboratoriekemikalier
Ytterligare CPV-kod(er) 24900000 Finkemikalier och andra kemikalier
Laboratoriekemikalier förutom molekylärbiologiska produkter.
Del nr: Skyddsprodukter
Ytterligare CPV-kod(er) 35113490 Skyddsrock
Skyddsrockar, skyddshandskar i vinyl och latex, handskar i nitrilgummi, avfallsemballage m.m. för kemiskt laboratorium.