252204-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggnation av lägenheter
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Prästgårdshage 14
Referensnummer: 2018/983-2.5.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar utredning, projektering och utförande av i kontraktshandlingarna definierade byggnadsverk, funktioner och anläggningar. Kv. Prästgårdshagen 14 omfattar nybyggnation av 65 Studentboende inkl. en butik på 85 kvm i entréplan. Kontraktet inklusive utförandet ska vara färdigställt senast 2023-06-30. Se vidare förfrågningsunderlaget för mer information.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen