252212-2025 - Resultat
Sverige – Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler – Bärbara Ultraljudssystem till smådjur och häst
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelBärbara Ultraljudssystem till smådjur och häst
BeskrivningDistriktsveterinärerna bjuder in till att lämna anbud avseende bärbara ultraljudssystem till Distriktsveterinärernas mottagningar.
Intern identifierare7.1.11-19051/2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del Öppen upphandling
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelUtvärdering- bärbar ultraljudssystem
BeskrivningUltraljudssystemen är avsedda för bilddiagnostik vid olika typer av undersökningar som utförs i kliniskt arbete med smådjur och häst, allt från övergripande ultraljudsundersökningar till detaljerade utvärderingar av bukorgan, thorax, kärl, muskuloskeletala system, ögon samt gynekologiska och kardiologiska undersökningar på smådjur och häst