252221-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Eslöv: Trädgårdstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Specialentreprenad för trädgårdsskötsel av finparker och installationer.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Eslöv.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna specialentreprenad för trädgårdsskötsel omfattar en liten del av Eslövs parker men har avgörande betydelse för målet att göra Eslöv till en attraktivare stad. Den är inriktad mot finparker och vissa andra gröna ytor av stor vikt. Avtalstiden för denna entreprenad sträcker sig från 2017 till 2018 med möjlighet till förlängning i upp till 2 år.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
77300000 Trädgårdstjänster, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner