252245-2022 - PlaneringSverige-Karlstad: Anläggningsarbete
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resecentrum, Karlstad
Referensnummer: TFN-2016-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstads resecentrum har som projektmål att bli ett nav för allt resande och en attraktiv del av staden. Ambitionen är att samla all busstrafik och att koppla ihop den med tågtrafiken. Resecentrum binder även ihop Karlstads centrum med Stadsträdgården, Viken och Inre hamn. Resecentrum beräknas börja byggas 2023 och stå klart 2026
Hamngatan, Järnvägsgatan och Trädgårdsgatan integreras i stationsområdet och används för funktioner som rör resandet: regionbuss, stadsbuss, turistbuss, charterbuss, färdtjänst, taxi etc. Både den norra och södra sidan utgör i framtiden framsidor av reserummet. Samtidigt som gatorna nyttjas för resandefunktioner utgör de också en del av staden. Genom att utforma gatorna som stadsgator och inte som bilvägar möjliggör vi för staden att utvecklas ända fram till tåget. Resenären angör en stad i stället för en isolerad station.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden innebär bla. gatuombyggnader, VA-ledningar, fjärrvärme, fjärrkyla, markvärme, el- och belysning, stadsnät o trafiksignaler.