Officiellt namn: Uppsala universitet Nationellt registreringsnummer: 202100-2932 Postadress: Lägerhyddsvägen 2b, hus 3 Ort: Uppsala Postnummer: SE-751 08 Land: Sverige Kontaktperson: Avd. för ekonomi och upphandling Att: Liz Illerbrand E-post:liz.illerbrand@uadm.uu.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Faktura och skanningstjänst.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Uppsala.
Nuts-kodSE121 Uppsala län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Uppsala universitet har upphandlat fakturaväxel och skanningstjänst för leverantörs- och kundfakturor. Uppsala universitet har ca 14 500 leverantörer och drygt 13 000 kunder och bidragsgivare. Årligen hanteras cirka 144 000 leverantörsfakturor. En del leverantörer är elektroniskt anslutna till universitetets nuvarande fakturaväxel.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79999200 Fakturering, 79999100 Skanning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 2 000 000 SEK
exkl. moms