2523-2024 - ResultatSverige-Solna: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvårdstjänster (Inre skötsel)
Referensnummer: UH-2023-58
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lokalvård är en central funktion i B´s fastighetsförvaltning där välskötta lokaler är viktigt för hyresgästers, de anställdas och besökares trivsel. För vissa personer med allergiska besvär och dylikt är en bra och ordentlig städning en förutsättning för att kunna vistas i lokalerna under drägliga.
Kortfattade beskrivning om entreprenaden
Denna upphandling avser ramavtal för Lokalvårdstjänster (inre skötsel) med tillhörande tilläggstjänster i B´s fastighetsbestånd om en sammantagen städyta på cirka 95 000 kvadratmeter (kvm) med cirka 240 trapphus. Anbud ska lämnas på hela uppdraget.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911100 Städning av bostäder, 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Följande tjänster ingår i anbudsgivarens åtagande (entreprenaden)
·       Regelmässig städning i trapphus, övriga gemensamma utrymmen och kontor.
·         Periodisk städning (storstädning, golvvård, fönsterputs, garage, o.dyl.)
·         Anskaffning och hantering av samt kostnader för städmaterial/städutrustning för den regelmässiga och periodiska städningen
·         Anskaffning och hantering av förbrukningsmateria
Som tillkommande tilläggstjänster på avrop kan följande bli aktuellt:
·         Flyttstäd/Lägenhetstäd
·         Saneringstäd
·         Extra källarstäd
·         Städ av entreprenörsutrymmen o.dyl
Avtalstid
Ramavtalet gäller från och med 2024-02-01 till och med 2026-01-31 med möjlighet till förlängning med ytterligare ett (1) + ett (1) år med oförändrade villkor.
Maximal avtalstid är fyra (4) år.