252332-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Svk 2020/1728 Procurement of Frequency Restoration Reserve (FRR) Dimensioning
Referensnummer: Svk 2020/1728
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Suppliers are invited to the procurement of expert advice and services for frequency restoration reserve (FRR) dimensioning in order to establish a reference model and a relevant methodology to be used for the Swedish control area.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
65000000 El-, vatten- och energiverk, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 65400000 Andra energikällor – försörjning och distribution, 71300000 Ingenjörstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71700000 Övervakning och kontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Frequency restoration reserve (FRR) dimensioning.