25235-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Bortforsling av fordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av flyttning av fordon i Stockholms stad
Referensnummer: 18/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50118110 Bortforsling av fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenören ska på uppdrag av Tk ombesörja flyttning av alla typer av fordon inom Stockholms kommun, huvudsakligen från kommunens mark men även från privat mark vid begäran om flyttning från markägare. Flyttning kan göras som kort flyttning till närliggande plats eller som flyttning till särskild uppställningsplats inom Stockholms kommun.
Flyttning av fordonsvrak ingår inte i denna upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50118100 Bärgning av bilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen