252355-2016 - ResultatSverige-Sundsvall: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av farligt avfall.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sundsvall.
Nuts-kod SE321 Västernorrlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Insamling av hushållens farliga avfall sker från Sundsvalls kommuns återvinningscentraler efter avrop från beställaren. Den innefattar även budade hämtningar av farligt avfall samt insamlingstur för farligt avfall. Omfattningen framgår av Reko Sundsvalls hemsida www.rekosundsvall.se, Livsmiljöalmanackan samt bilagd prislista.
Förutom transport ansvarar entreprenören för att godset blir emballerat och klart för transport till behandlingsanläggningen. Emballage ska ingå i angivet anbud. Entreprenör tillhandahåller och hanterar transportdokumentation som krävs för uppdraget. Transportdokumenten ska levereras elektroniskt till beställaren.
Omfattningen från återvinningscentralerna i Svartvik, Johannedal och Bydalen beräknas årligen till ungefär 30 ton farligt avfall och 80 ton elavfall per återvinningscentral. Kretsloppsparken tar årligen emot ungefär 150 ton farligt avfall och 700 ton elavfall. Elavfallet ska transporteras till Blåberget för mellanlagring innan vidare transport via El- ...
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.