Svk 2019/3458 Kapacitetsupphandling av FFR (Fast Frequency Reserve)
Referensnummer: Svk 2019/3458
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av kapacitet avseende en ny reserv, FFR (Fast Frequency Reserve), för perioden juni till september 2020, med en option på förlängning till 30.4.2021.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
Del nr: Avtal 4758 och 4772
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 65000000 El-, vatten- och energiverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
FFR-reserv ca 70 MW totalt
Del nr: Avtal 4759
Del nr: Avtal 4760 och 4773