2. Förfarande
Förfarande
Titel: Om- och tillbyggnation Fristads folkhögskola
Beskrivning: Projektet på Fristads folkhögskola omfattar nybyggnation av en skolbyggnad, ombyggnation av 3 stycken befintliga byggnader samt tillskapande av nya utemiljöer på Fristads Folkhögskola. Hela projektet omfattar en BTA på ca 3600 kvadratmeter. Projektets utförande delas upp 2 huvuddelar. Huvuddel 1 färdigställs inför sommaren 2026 och Huvuddel 2 färdigställs inför sommaren 2027. Upphandlingen planeras att publiceras senast 25 april 2025. Sista dag för anbudsinlämning är planerad till v.27.
Intern identifierare: SFSS 2023-02548
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning