25241-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lindigö: Kontorsmöbler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mötesrumsmöbler till Lidingö stads nya stadshus
Referensnummer: 17/226
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39130000 Kontorsmöbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla ramavtal avseende mötesrumsmöbler till Lidingö stad (Staden) renoverade stadshus med beräknad inflyttning sommaren 2018.
Lidingö stadshus ritades av Sten Samuelsson år 1967-1974 och är ett fint exempel på svensk modernism, med en tydlig strukturalistisk prägel. Byggnaden renoveras nu för att uppdatera tekniska installationer, ytskikt och skapa mer verksamhetsanpassade utrymmen. En av utgångspunkterna för planeringen av det nya stadshuset har varit att värdera det befintliga, och värna byggnadens originalitet och attityd. Det omfattar både materialval, formspråk och gestaltad identitet för såväl ytskikt som fast och lös inredning där mötesmöbler ingår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39151000 Diverse möbler, 39153000 Konferensmöbler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Möbler till nya stadshusets mötesrum- endast projektet som får beställa.
Orientering om uppdraget.
Anbudets form och innehåll.
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas.
Anbudet ska vara skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska om svensk version saknas. Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, antingen genom e-signering eller genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
OBS! Anbud lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.