252420-2023 - ResultatSverige-Sundbyberg: Schaktning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Schaktentreprender
Referensnummer: UH-2022-03
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112500 Schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser i huvudsak schaktentreprenader inom VA- och sopsugsområdet samt beredskap för akuta arbeten.
Beställaren avser teckna ramavtal på två anbudsområden enligt nedan:
- Anbudsområde A - Ramavtal med en (1) entreprenör för akuta arbeten samt beredskap.
- Anbudsområde B - Ramavtal med upptill fem (5) entreprenörer för planerade arbeten för avrop genom rangordning samt avrop genom förnyad konkurrensutsättning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen