252497-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Nyhetsbyråtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medieanalys och mediebevakning
Referensnummer: Af-2019/00144343
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92400000 Nyhetsbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsförmedlingen vill ha kännedom hur vi framställs i media
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
1. Mediebevakning och mediearkiv plus option på talad media.
Del nr: 2. Medieanalys.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64216200 Elektroniska informationstjänster, 72415000 Webbvärdtjänster, 79416000 Public relations, 79420000 Managementtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Mediebevakningen avser insamlandet av mediernas rapportering om Arbetsförmedlingen och sådana frågor som rör Arbetsförmedlingen. Bevakningen ska ske kontinuerligt och presenteras både på desktop och app med mycket kort fördröjning efter att publicering har skett.
— Mediearkivet ska omfatta de källor som ingår i mediebevakningen. Det ska vara sökbart från desktop och app.
— Option på talad media. Alltså bevakning av talad media (till exempel TV, radio, poddar.
Youtube). Bevakningen ska ske kontinuerligt och presenteras på desktop, och gärna även via app.
2. Medieanalys. Hur Arbetsförmedlingen framställs i medierna, eller bilden av Arbetsförmedlingen i medierna. Vi vill veta hur bilden av Arbetsförmedlingen ser ut, om den skiljer sig åt mellan olika medier, geografiskt och utifrån andra variabler. För det andra vill vi kunna följa upp egna mediala utspel.