252506-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster - Arkitekter husbyggnad, Landskapsarkitekter, Planarkitekter
Referensnummer: GNU 2019/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser Arkitekter, Landskapsarkitekter och Planarkitekter. Det syftar till att säkerställa resurser och kompetens för att utföra förprojektering och tidiga gestaltningar av bygg- och anläggningsentreprenader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Arkitekt husbyggnad
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Landskapsarkitekt
Del nr: 2
Planarkitekt
Del nr: 3