252595-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Polisutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av skyddsnät, avspärrningsnät, fordonsbarriär och masskommunikationsutrustning
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35200000 Polisutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
I Polisens uppdrag ingår att upprätthålla allmän ordning och se till att invånare och besökare följer Sveriges lagar. För att kunna genomföra detta uppdrag efterfrågar Polisen i denna upphandling skyddsnät, avspärrningsnät, modulära fordonsbarriärer och masskommunikationsutrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000,00 EUR
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Skyddsnät och avspärrningsnät
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35260000 Polisskyltar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skyddsnät och avspärrningsnät kan komma till användning i olika varierande polisiära miljöer/situationer t.ex. SPT (Särskilda Polistaktiken), hantering av folkmassor vid demonstrationer, avspärrning vid brottsplats, insynshinder vid polisiära insatser med mera. Näten ska därför ha stor modulär förmåga och deras funktion ska kunna optimeras utifrån det operativa uppdraget. Näten ska vara ett komplement/ersättning till de rigida skyddsstaket som idag används av svensk polis. Med anledning av detta ställs höga krav på näten och kringutrustningen gällande kvalitet, mobilitet, användarvänlighet och kompabilitet för att kunna verka i olika polisiära miljöer/situationer. Skyddsnäten är tänkt att kräva minimalt med arbete för att försörjas och underhållas och trasiga delar förväntas bytas ut istället för att repareras.
Modulära fordonsbarriärer
Del nr: 2
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Modulära fordonsbarriär ska kunna användas vid operativa situationer i samverkan med annan polisiär och i förväg monterad utrustning (t.ex. fästpunkter) samt metoder för att förhindra fordon tillträde till ett visst område eller plats.
Masskommunikationsutrustningen
Del nr: 3
32570000 Kommunikationsutrustning
Masskommunikationsutrustningen ska användas för att kunna kommunicera ut information eller direktiv på ett längre avstånd till en större grupp individer via ett kraftfullt och effektivt högtalarsystem.