Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal bygg (avrop 0-5 MSEK)
Referensnummer: SFB-2021-00179
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta ramavtal omfattar renovering, ombyggnad, tillbyggnad och nybyggnation enligt SNI 41. 200 där avropad entreprenad uppskattas ha ett kontraktsvärde på 0 – 5 MSEK exkl. moms.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen