Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal byggentreprenader
Referensnummer: TF 2021/460
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet är ett ramavtal avseende byggarbeten. Omfattningen av arbeten varierar från mindre arbeten till byggarbeten i samband med renovering, om- och tillbyggnad och nybyggnation.
Fastigheter som kan bli aktuella förvaltas av Enköpings kommun.
Ramavtal avses att tecknas med tre (3) entreprenörer
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262690 Renovering av byggnader, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen