2. Förfarande
Förfarande
Titel: Programförsörjning och licenspartner
Beskrivning: Leverantören förväntas erbjuda lösningar som möter kommunens mångfacetterade behov, från stöd i äldreomsorgen och utbildningssektorn till att driva digital innovation genom AI och moderna IT-plattformar. Leverantören ska även fungera som en strategisk partner för program- och licensförsäljning, underhåll av befintliga licenser samt tillhandahålla tjänster för licensförnyelse för Kristianstads kommun och dess samarbetspartners, i enlighet med de krav som specificeras i upphandlingsdokumenten. Utöver Program och licenshantering omfattar upphandlingen en option på en SAM-tjänst (Software Asset Management) för optimerad förvaltning och kontroll av kommunens mjukvarutillgångar. Inbjudan beskriver kommunens övergripande mål och behov för att säkerställa en effektiv och hållbar digital utveckling.
Intern identifierare: KS 2024/1055
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 22456000 Licenser, 48000000 Programvara och informationssystem, 48218000 Programvara för licenshantering, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Programförsörjning och licenspartner
Intern identifierare: Programförsörjning och licenspartner