252703-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Måltidsleveranser
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter
Referensnummer: KS 2019/3867 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen innefattar Mattransporter mellan tillagningskök och mottagningskök för skolor, förskolor, äldreboende och funktionsboenden i Karlskrona Kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen innefattar Mattransporter mellan tillagningskök och mottagningskök för skolor, förskolor, äldreboende och funktionsboenden i Karlskrona Kommun
Tjänsten
Karlskrona Kommun avser att handla upp Mattransporter mellan tillagningskök och mottagningskök för skolor, förskolor, äldreboende och funktionsboenden samt mattransportvagnar, specerilådor och drickabackar. Råvaror i annat emballage kan också förekomma.
Information
Transporter till äldreboenden och funktionsboende ska ske alla dagar året om.
Transporter till skolor sker ca 178 dagar/år och övriga förskolor ca 235 dagar/år.
Mattransporter sker även till vissa förskolor under loven (sommarlov, vinterlov höstlov, sportlov) som ingår i uppdraget inom berörda tillagningskök. Samordning mellan befintliga uppdrag kommer då att ske. Vissa matturer kommer då att utgå helt.
Karlskrona kommun kommer att samordna mattransporterna i denna upphandlingen av Äldreförvaltnings mattransporter och Kunskapsförvaltningens mattransporter. Detta innebär att det befintliga avtalet Skolskjutsar våren 2017, KS2016/7472 2.6.1, mattransporterna kommer att inkluderas i detta nya mattransportavtalet. Förlängning av 1 år kommer inte att utnyttjas.Avtalsperioden för dessa turerna kommer då att börja den 11.8.2020.
Gamla Turer i avtal Skolskjutsar våren 2017, KS2016/7472 2.6.1 som berörs är turerna 1-9 i gamla avtalet.
Då Karlskrona Kommunen har som mål att minska sin miljö- och klimatpåverkan så eftersträvas det att fordon som kommer att används i verksamheten är anpassade för miljövänlig drift enligt ställda avgaskrav. Kommunen vill eventuellt kunna att under avtalsperioden utrusta fordonen med GPS sensorer. Vilka då i så fall bekostas av Karlskrona Kommun.
Anbudsgivare lämnar anbud i de delar i Bilaga Mattransporter turlista KS 2019 3867 2.6.1, de generella kraven bevaras av alla.