252745-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lidköping: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetsinspektioner av idrottshallar
Referensnummer: 2023-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Säkerhetsinspektioner av idrottshallar för Västra Skaraborg (V6) vilket inkluderar följande kommuner:
Essunga kommun
Grästorps kommun
Götene kommun
Lidköpings kommun
Skara kommun
Vara kommun
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sista anbudsdag
Anbudet ska vara Köparen tillhanda senast 2023-05-29 23:59
Tjänstens omfattning och utförande
Säkerhetsinspektioner (besiktningar) ska innefatta årlig funktions/säkerhetskontroll av samtliga idrottsanläggningars fasta och lösa utrustning, golvyta, samt annan utrustning som normalt kontrolleras. Maskiner med elektronik, bollar, klubbor m.m. omfattas inte av inspektionerna.
Besiktningen ska ske enligt tillverkarens anvisningar samt i enlighet med Arbetsmiljöverkets råd och rekommendationer och Svenska SIKO:s anvisningar och normer för säkerhet och funktion. Leverantören ska även i övrigt hålla sig väl informerad om de normer och regler som gäller för idrottsredskap och om de säkerhetskrav som gäller för produkterna.
Tjänsten ska under hela avtalsperioden motsvara det som har avtalats. Tjänsten ska motsvara de uppgifter som lämnats till Köparen om tjänstens innehåll, prestanda eller andra förhållanden med betydelse för tjänstens kvalitet.