252764-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekter
Referensnummer: 20/100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende arkitekter för ny-, om- och tillbyggnad.
Uppdragen kommer i huvudsak gälla projekt med lokaler inom gruppboende, äldreboende, skola, förskola, kultur- och fritidsanläggningar och andra typer av offentliga lokaler. Uppdragen kan omfatta nyproduktion, tillbyggnation, ombyggnation, bostäder och trygghetsboenden.
Inledning
Jönköpings kommun, deltagande bolag och myndigheter (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende ramavtal för Arkitekter.
Upphandlingen kommer att ske i två steg. I första steget (som det här dokumentet avser) ansöker leverantörer om att delta i upphandlingen genom att lämna in en ansökan som innehåller kvalificeringskrav.
I det andra steget bjuds ett antal leverantörer in till att lämna anbud i upphandlingen. Det andra steget innehåller förfrågningsunderlag med administrativa föreskrifter enligt AMA AF Konsult ABK09, utvärderingsmodell och kontraktsvillkor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren inbjuder leverantörer att inkomma med anbudsansökan i upphandling avseende arkitekttjänster med referensnummer 20/100 enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
Fördelningsnyckel för avrop från Jönköpings kommuns Fastighetsavdelning, Fastighetsutveckling
Volymfördelning mellan de tre leverantörerna med vilka avtal tecknas kommer att tillämpas, med fördelning 40-60% för rangordnad leverantör nummer ett, 25-40% för rangordnad leverantör nummer två och 15-25% för rangordnad leverantör nummer tre.
För övriga beställande enheter gäller rangordning.Beställaren avser att teckna ramavtal med 3 (tre) Leverantörer. Om ej tillräckligt antal anbudsgivare kvalificerar sig tecknas avtal med 2(två)Leverantörer.
Omfattning
I uppdraget ingår bland annat:
- upprätta ritningar/beskrivning från program- till relationshandling
- upprätta förfrågningsunderlag enligt Lagen om offentlig upphandling
- upprätta projektspecifik projekt- och organisationsplan
- delta på skiss-, projekterings- och arbetsmöten
- löpande kommunikation med övriga projektmedlemmar
- ha god sakkunskap vid materialval samt dokumentera material- och produktval i beställarens digitala loggbok
- ha förståelse för kravställningar avseende brand, fukt, och akustik och kunskap att inarbeta dessa i sin handling
- redovisa riskanalyser av valda lösningar avseende arbetsmiljö
- agera BAS-P
- agera Tillgänglighetssakkunnig
- framta modellfiler för 3D-samgranskning
- kontinuerlig och slutlig granskning/egenkontroll av framtagna handlingar
- extern granskning av arkitekthandlingar i andra kommunala projekt
- delta aktivt vid samgranskning av handlingar och modellfiler
- 3D-illustrationer
Uppgifterna ovan ska ses som Beställarens intention och uppfattning om hur arbetet ska bedrivas. Det är inte en uttömmande beskrivning av samtliga arbetsuppgifter som ska utföras av antagen Leverantör, utan ska ses som exempel på de förväntningar Beställaren har på leverantörens insats.
Uppdragsspecifik omfattning anges vid avrop.