252782-2022 - ResultatSverige-Visby: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad grundskola, Alléskolan Visby
Referensnummer: TN 2021/3871
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalentreprenadupphandling vilken omfattar rivning av befintlig skolbyggnad samt nybyggnad av grundskola inom fastigheten Visby, Pjäsen 14.
Den nya skolan ska byggas i 3 plan, omfatta ca 4 000 kvm och ska innehålla bl.a. lektionsrum, grupprum, administrativa lokaler, personalutrymmen, teknikutrymmen, skolkök och matsal. Skolbyggnaden ska nyttjas av verksamheter i årskurserna F-6 och erbjuda plats för ca 350 elever och 50 personal.
Befintlig skolgård ska byggas om och anpassas till ny skolbyggnad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45111100 Rivning, 45112700 Landskapsplanering, 45112723 Utformning av lekplatser, 45210000 Byggnadsanläggning, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsbundenhet
Anbudsgivaren är bunden till sitt anbud fram till och med 2022-06-07.
Skulle upphandlingsprocessen försenas av något skäl kan anbudsbundenheten förlängas efter skriftlig överenskommelse mellan upphandlande myndighet och anbudsgivaren.