252893-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Övervakning och kontroll
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biljettkontroll 2018.
Referensnummer: D-nr: 1-500-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71700000 Övervakning och kontroll
II.1.4.
Kort beskrivning
Västtrafik inbjuder härmed till att lämna anbud avseende Biljettkontroll.
Biljettkontrolen är en stödfunktion i kollektivtrafiken med syftet att bidra till intäktssäkring och ge service till Västtrafiks kunder i kollektivtrafiken.
Kontrollanterna bidrar även med service, trygghet och information till Västtrafiks resenärer. Biljettkontrollen har även en fysisk expedition, dit kunder kan vända sig för att bestrida sin tilläggsavgift.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63712000 Kringtjänster för vägtransporter, 98300000 Diverse tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen