252910-2018 - PlaneringSverige-Karlskrona: Programvara och informationssystem
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Verksamhetssystem för storkök
Referensnummer: 2018/00403
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget Blekinge har för avsikt att framöver upphandla verksamhetssystem för storkök. I detta syfte bjuder vi in till denna RFI för att ta del av leverantörers kunskap och förslag på hur en lösning skulle kunna hanteras på bästa sätt samt att leverantören presenterar tidigare erfarenheter och referenser från liknande verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72211000 Programmering av system- och användarprogram, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Landstinget Blekinges önskemål inför denna RFI är att leverantören ingående ska beskriva och presentera sin systemlösning för storkök som skulle passa för Landstinget. Utöver frågorna i Bilaga 1 - Frågor i RFI avseende verksamhetssystem för storkök, där svaren skickas i samband med anmälan, är information om nedanstående punkter av intresse:
— Presentation av hur systemet är byggt ur ett användarvänlighetsperspektiv och vilka standarder man använder.
— Funktioner/arbetssätt som effektiviserar verksamheten. Vilka olika moduler erbjuds?