252910-2023 - ResultatSverige-Linköping: Analystjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analystjänster
Referensnummer: 23/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71620000 Analystjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar analyser av följande typer: sötvatten, dricksvatten, avloppsvatten-lakvatten, skaktest, slam och mark.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71900000 Laboratorietjänster, 73111000 Forskningslaboratorietjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tekniska verkens laboratorium utför analyser på vatten-och slamprover inom koncernen samt olika typer av processprover från biogas-och förbränningsanläggningar.
Laboratoriet hanterar i snitt 11 000 - 12 000 prover per år och på dessa prover görs cirka 50 000 analyser. För analyser som laboratoriumet inte själva är ackrediterade för behövs ett samarbete med ett externt ackrediterat laboratorium.
Syftet med upphandlingen och sedermera avtalet är att för Tekniska verken i Linköping AB (publ) säkra tillgången till analyser av externt ackrediterat laboratorium för prover som Beställarens egna laboratorium inte själva hanterar.
Uppdraget gäller för både planerade analyser och för extra analyser när behov uppstår. Uppskattat antal planerade analyser per år är cirka 2700 stycken.