Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift utemiljö, Skellefteå.
Referensnummer: VLL 686-2015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerbottens läns landsting upphandlar entreprenad omfattande teknisk förvaltning, drift och underhåll av yttre miljö samt viss administrativ förvaltning av Landstingets fastigheter i Skellefteå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 90620000 Snöröjning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen