See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skyltar
Beskrivning: Upphandlingen omfattar två avtalsområden: Trafikala skyltar respektive Kommersiella skyltar. Anbudssökande kan ansöka om att få lämna anbud i ett eller båda områdena. Upphandlingen ska resultera i ett ramavtal för varje område. Ramavtalen innebär ett leveransåtagande där kommunikation genom skyltning ska åstadkommas vilket inbegriper leverans av skyltar, framtagande av visuella lösningar utifrån behov och kravställning från Swedavia samt montering. Ramavtalen omfattar flygplatserna Arlanda och Bromma, både inomhus och utomhus. Arbete sker under dagtid men även kväll- natt- och helgarbete kan förekomma. EMC emissioner i ljusskyltar ska motsvara nivåer i EN 55022/32 Class B eller EN 61000-6-3:2007+A1:2011. För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31523200 Permanenta informationsskyltar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Trafikala skyltar. Referensen inom parantes anger kravets nr i bifogat dokument "Inbjudan till anbudslämning"
Beskrivning: Omfattning delområde Trafikala skyltar: Avtalet omfattar följande huvudsakliga delar: 1. Transition från nuvarande avtal till det som nu upphandlas. 2. Framtagning, leverans och montering av skyltar. 3. Skyltar enligt Swedavias Skyltmanual av följande utförande: a. Ljusskyltar för inomhus och utomhus med inbyggd LED-belysning. b. Panelskyltar för inomhus och utomhus av lackad metall c. Plexifronter på folie d. Piktogram med tredimensionell cut-out e. Pyloner med stomme av lackad metall 4. Pendlar och fästanordningar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106461:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kommersiella skyltar. Referensen inom parantes anger kravets nr i bifogat dokument "Inbjudan till anbudslämning"
Beskrivning: Omfattning delområde Kommersiella skyltar: 1. Transition från nuvarande avtal till det som nu upphandlas 2. Framtagning och leverans av skyltar, fäst anordningar samt montering 3. Skyltar enligt Swedavias Skyltmanual av följande utförande: a. Ljusskyltar med vit dukfront och silikonlist 4. Kederlister och fästanordningar.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106461:Lot:2