252934-2026 - Resultat
Sverige – Energi och tillhörande tjänster – Ramavtal för GIS-tjänster
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för GIS-tjänster
BeskrivningBehovet omfattar GIS-tjänster för bearbetning av befintliga och nya riksintresseområden samt GIS-analyser inom området energiplanering. GIS = Geografiska informationssystem. IT-system som kan läsa kartor och tolka geografiska data (geodata)
Intern identifierare2025-147
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71314000 Energi och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelKrav på leverantör
BeskrivningUpphandlingen syftar till att teckna ett ramavtal med en (1) part för leveranser av tjänster inom beskrivet kontraktsområde. Anbudsgivaren ska ha teknisk förmåga, kapacitet och resurser (organisation) för att kunna utföra och leverera uppdraget enligt beskrivning i detta upphandlingsunderlag och efterfrågat kontraktsområde.
Intern identifierare1642834
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKrav på tjänsten
BeskrivningObligatoriska krav på efterfrågad tjänst 1a - Huvudansvarig resurs/konsult tillika ramavtalets kontaktperson. 1b - Övriga resurser/konsulter. Avstämningsmöten för uppföljning och kommunikation. Priser
Intern identifierare1642836
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelUtvärdering
BeskrivningUtvärdering av kvalificerade anbud utförs av en utvärderingsgrupp bestående av personer från upphandlande myndigheten med relevant kompetens. Efter utvärdering antas det anbud som uppfyller ställda krav och som bedöms vara det ekonomiskt mest fördelaktiga utifrån beskriven mervärdesmodell och bästa förhållande mellan pris och kvalitet. Kvalitet: Anbudets kvalitet kommer att utvärderas i en samlad bedömning av anbudets genomförandeplan och relevanta erfarenheter från tidigare uppdrag (referensuppdrag) enligt Börkrav 1 och 2, och poängsätts utifrån nedan angivna bedömningsgrunder i förhållande till beskrivet uppdrag, behov, bakgrund, syfte och målsättningar. Bedömningsgrunder: Förståelse för uppdraget och myndighetens behov 1. Potential och relevans som helhet, i förhållande till beskrivet behov. 2. Respektive utvärderingskriterium viktas lika i förhållande till varandra och respektive bedömningsgrund kommer att bedömas enligt följande skala/avdrag för mervärde: Utmärkt - avdrag 2000 SEK Energimyndigheten anser att mycket hög nivå uppnåtts för aktuell bedömningsgrund. Den sammanlagda bedömningen visar att leverantörens beskrivning på en utmärkt nivå uppfyller det som efterfrågas i bedömningsgrunden och förväntas ge betydande behållning för Energimyndigheten. Leverantören beskriver på ett mycket tydligt strukturerat och detaljerat sätt och med mycket stor relevans det som efterfrågas. Leverantören har en djup förståelse för det som efterfrågas. Mycket bra - avdrag 1340 SEK Energimyndigheten anser att leverantören uppnår hög nivå för aktuell bedömningsgrund. Den sammanlagda bedömningen visar att leverantörens beskrivning som helhet uppfyller bedömningsgrunden och ger behållning för Energimyndigheten. Leverantören beskriver på ett tydligt strukturerat och detaljerat sätt och med relevans till det som efterfrågas. Beskrivningen kan ha några få brister av mindre betydelse. Leverantören har förståelse för det som efterfrågas. Bra/Godkänt - avdrag 660 SEK Energimyndigheten anser att leverantören uppnår godkänd nivå för aktuell bedömningsgrund. Den sammanlagda bedömningen visar att leverantörens beskrivning uppfyller det som efterfrågas i bedömningsgrunden med vissa brister och bedöms kunna tillföra godtagbar kvalitet. Ej godkänt/ej tillfredsställande - avdrag 0 SEK Energimyndigheten anser att beskrivningen av aktuell bedömningsgrund är bristfällig. Beskrivningen är på en otillräcklig nivå – det går inte att bedöma den aktuella bedömningsgrunden. Leverantören saknar förståelse för det som efterfrågas. Ett sammanräknat mervärde för angivna bedömningsgrunder och anbudets kvalitet räknas fram enligt följande formler: mervärde bedömningsgrund 1 + mervärde bedömningsgrund 2 = sammanräknat avdrag för mervärde anbudets kvalitet Pris: I utvärderingssyfte kommer ett utvärderingspris att beräknas. Utvärderingspriset beräknas enligt följande formel: timpris konsultnivå 2 + timpris konsultnivå 3 + timpris konsultnivå 4 = utvärderingspris Sammanräknat mervärde från kvalitetsutvärderingen dras av från det framräknade utvärderingspriset enligt följande formel: Utvärderingspris - sammanräknat avdrag för mervärde kvalitet = anbudets jämförelsesumma Anbud med lägst jämförelsesumma bedöms mest ekonomisk fördelaktigt. Tilldelningskriterium = Ekonomiskt mest fördelaktiga anbud, enligt bästa förhållande mellan kvalitet och pris.
Intern identifierare1642837