Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mediaförsörjning (Fjärrvärme) Frescati
Referensnummer: 18/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09323000 Fjärrvärme
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighetsägarna Akademiska Hus, Statens fastighetsverk och Stiftelsen Stockholms Studentbostäder, ”Beställargruppen” har sedan 2007 ett samarbete för energistrategier och mediaförsörjning av sina respektive bestånd inom Frescatiområdet på Norra Djurgården.
Avtalsperioden för nuvarande avtal går ut våren 2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 65100000 Vattendistribution och tillhörande tjänster, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 65400000 Andra energikällor – försörjning och distribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen