2. Förfarande
Förfarande
Titel: Resebyråtjänster
Beskrivning: Vetlanda kommun bjuder in till att lämna anbud i upphandling av Resebyråtjänster. Kommunen avser teckna ramavtal med en leverantör av tjänster för affärsresor för enskilda resenärer samt gruppresor. Med tjänster avses traditionell resebyråtjänst för bokning av in- och utrikes affärsresor, t.ex. tågresor, flygresor, bussresor, hyrbilar, anslutningstransporter, hotell och logi inklusive gruppbokningar och rådgivning. Kommunen har behov av en resebyrå som kan hantera t.ex. bokningar till vanliga destinationer främst inom Sverige samt bokningar som gruppresor av större grupper. Utlandsresor förekommer.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001