253098-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutsar Robertsfors
Referensnummer: 18072
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar skolskjutsar från elevers hem i Robertsfors kommun eller en plats i närheten, till och från grundskolor och gymnasieskolor, samt till och från hållplats för kollektivtrafik. Finns linjetrafik ska den nyttjas i första hand. Omfattningen varierar över tiden och är beroende av, antalet elever med behov av skolskjuts, samt omfattningen av kollektivtrafik.
Skolskjutsar ska kunna utföras under hela dagen på skoldagar samt under skolloven för elever som har lovskola. Skolskjutsar under skoldagen sker mellan skolor, för klasser som har lektioner på annan skola. Skolskjutsar omfattar även friluftsdagar och studieresor i kommunen och utanför, samt skolskjuts till simskola i Robertsfors ca. 2 veckor under sommarlovet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar skolskjutsar från elevers hem i Robertsfors kommun eller en plats i närheten, till och från grundskolor och gymnasieskolor, samt till och från hållplats för kollektivtrafik. Finns linjetrafik ska den nyttjas i första hand.
Omfattningen varierar över tiden och är beroende av, antalet elever med behov av skolskjuts, samt omfattningen av kollektivtrafik.
Skolskjutsar ska kunna utföras under hela dagen på skoldagar samt under skolloven för elever som har lovskola.
Skolskjutsar under skoldagen sker mellan skolor, för klasser som har lektioner på annan skola. Skolskjutsar omfattar även friluftsdagar och studieresor i kommunen och utanför, samt skolskjuts till simskola i Robertsfors ca. 2 veckor under sommarlovet.
Under avtalsperioden kan förändringar komma att ske beroende på omständigheter såsom myndighetsbeslut, ändrade regler för skolskjutstrafik eller politiska beslut avseende övergång till kollektivtrafik.
Vid dessa förändringar av omfattningen i uppdraget, kan endera parten påkalla omförhandling av avtalet.
Förändringar av antal skolor och elever ska kunna göras utan inverkan på det ekonomiska innehållet i ingånget avtal.
De bifogade dokumenten angående skolskjutsarna, är de skjutsar som gäller för närvarande och vid vårterminsstart kommer en genomgång att ske med leverantören.
Säljaren ska följa trafikverkets föreskrifter om skolskjutsning TSVFS 1988:17 med ändringar.