2. Förfarande
Förfarande
Titel: Gamla Tumlehedsvägen, anpassning till förskola och Lillebyvägen 9, ny- och tillbyggnad förskola
Beskrivning: Denna entreprenad avser en totalentreprenad för om- och tillbyggnation av två förskolor som upphandlas samtidigt, uppdelat i två huvuddelar. Huvuddel 1: Gamla Tumlehedsvägen 100 förskola Förskola med totalt 6 avdelningar och tillagningskök samt en matsal. Rivning och tillbyggnad: - Befintlig byggnad som motsvarar 3 avdelningar och befintligt tillagningskök rivs för att ge plats åt en tillbyggnad på 3 avdelningar och ett nytt tillagningskök för 400 portioner. - Utvändig mark hela gården ses över, anpassas och åtgärdas avseende dagvatten och även andra funktioner. Ombyggnation: - ombyggnad/renovering av 3 avdelningar och personalyta. - Byggnaden är tomställd och ingen verksamhet pågår nu. - Matsalen byggs om. Huvuddel 2: Lillebyvägen 9 förskola Idag består förskolan av en permanentbyggnad som är byggd i början av 2000 talet med kapacitet för 5 avd. och ett mottagningskök. Den andra delen är en tillfällig byggnad (moduler) för fyra avdelningar och ett kök. Tillbyggnad: Under byggnationstiden kommer verksamheten evakueras till andra lokaler. Evakueringsprojektet hanteras av ett annat projekt. Befintliga paviljonger på tomten kommer att vara avetablerade innan entreprenaden påbörjas. Ersättning sker med en tillbyggnad för 4 avdelningar och nytt tillagningskök för samtliga 9 avdelningarna. Ombyggnation och anpassningar: I samband med tillbyggnationen görs nedan arbeten på befintliga permanenta byggnaden, (omfattning framgår i handlingarna): - Det befintliga köket och personalutrymmen byggs om till andra funktioner. - Verksamhetsanpassningar inom hus. - Verksamhetsanpassningar på befintliga förskolegården. - Åtgärd av fuktskada.
Intern identifierare: N230U26-236
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45262100 Arbete på byggnadsställning, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45442110 Målning av byggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Gamla Tumlehedsvägen, anpassning till förskola och Lillebyvägen 9, ny- och tillbyggnad förskola