253101-2019 - ResultatSverige-Växjö: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ljungby Lasarett, om- och tillbyggnad, Arkitekt
Referensnummer: 18RGK1980
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet innefattar tillbyggnation i 7 plan om 7 900 kvm.
Ombyggnation av befintliga lokaler om 3 350 kvm förlagda på två huskroppar och 5 plan. Projektet innebär en förändring av akutflödet av patienter då vi flyttar akutmottagningen till annan del av sjukhuset. Detta medför även förändringar för röntgen, operation och en ny sterilcentral.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen