Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter medelstora projekt Mitt
Referensnummer: 1877/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Fortifikationsverket inbjuder er att lämna ansökan för att för att få avge anbud i Fortifikationsverkets upphandling avseende ramavtal tekniska konsulter medelstora byggprojekt region Mitt (jämför med nyligen tidigare annonserade ramavtal tekniska konsulter som främst avsåg mindre projekt med lägre krav). Avrop kommer främst vara i form av generalkonsultuppdrag. Denna upphandling inbegriper främst geografisk region Mitt, se karta. Avtalet är främst avsett för Fortifikationsverkets projektavdelning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen