253127-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Grafisk formgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grafisk formgivning och original
Referensnummer: 2080-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79822500 Grafisk formgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
— Formgivning och originalproduktion av tryckt material (broschyrer, foldrar, rapporter, presentationer, illustrationer, affischer, annonser).
— Formgivning och originalproduktion av digitala produkter (interaktiv design för webb och touch screen, formgivning och utveckling av kampanjsajter och webbplatser, digitala presentationer och annonsmaterial för webb).
— Illustrationer.
— Grafisk identitet.
— Konceptutveckling.
— Bildhantering och bildbeställningar.
— Scenografi/utställningsmaterial (grafisk formgivning av montrar och annat material till t.ex. mässor och konferenser samt bygga montrar).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79820000 Trycktjänster, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen