Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renhållningsfordon. sidolastare tvåfackssystem
Referensnummer: UH-2020-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten
II.1.4.
Kort beskrivning
Samordnad upphandling av ramavtal för leverans av renhållningsfordon (sidlastare med tvåfackssystem). Avropsberrätigade parter Lycksele Avfall och vatten AB, Norsjö, Vilhelmina, Åsele och Dorotea Kommun. Ramavtalsperiod 4år där löpande avrop kommer att göras från respektive myndighet. Totalt ca 5-8 fordon dock utan volymgaranti.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten, 34144512 Sopbilar med komprimator
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen