253203-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Höör: Skogstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stiftelsernas Förvaltning
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stiftelsen Skånska Landskap ansvarar för nitton strövområden spridda över hela Skåne. Delar av markerna äger stiftelsen själv men förvaltar också fem andra stiftelsers mark. Syftet med upphandlingen är att Beställaren ska teckna separata ramavtal följande områden:
A. Skogsbruk – Avverkning och Skogsvård
B. Drift och underhåll av strövområden (4 avtal, B1-B4)
För mer information hänvisas till upphandlingsdokumenten i sin helhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77200000 Skogstjänster, 77231000 Skogsskötsel, 77210000 Skogsavverkning, 75123000 Fastighetsförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen