253320-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Vapen, ammunition och tillhörande delar
Meddelande om upphandling
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Anti-Tank Guided Missile System (RBS 58).
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
The Swedish Defence Materiel Administration (‘FMV’) hereby invites candidates to apply for participation in a qualification phase preceding a negotiated procedure regarding FMV's procurement of a Framework agreement for an Anti-Tank Guided Missile System.
The Republic of Lithuania also seeks to have the possibility to place purchase orders following the framework agreement.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35300000 Vapen, ammunition och tillhörande delar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej