253372-2019 - ResultatSverige-Borås: Socialvård och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceinsatser
Referensnummer: 2018-00110IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att tillgodose Kommunens behov av att hyra in bemanningstjänster gällande serviceinsatser inom vård och äldreförvaltningen.
Syftet är att komplettera Kommunens anställda vid exempelvis hög arbetsbelastning, akut och/eller planerad personalfrånvaro som inte kan lösas med traditionell rekrytering eller när egna resurser inte räcker till.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98513310 Hemhjälp, 98514000 Hemtjänst
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen