253395-2018 - ResultatSverige-Uppsala: Parkeringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänst för mobilparkering
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63712400 Parkeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Köparen erbjuder er att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende ett system för betalning av parkering via mobila enheter. Utvecklingen av mobila betalningar och kringtjänster går fort. Leverantören förväntas arbeta aktivt med att förbättra och vidareutveckla sina tjänster för att möte nuvarande och framtida behov under hela avtalstiden. Parkören ska kunna välja att betala för endast den tid den parkerar. Det ska vara enkelt för parkören att välja ett nytt betalmedel. Leverantören förväntas erbjuda en hög servicenivå där kundnytta är av yttersta vikt och tjänsterna ska vara enkla och säkra att använda.
Målet med att erbjuda mobila betalningslösningar är bl.a. att:
— Parkören ska få fler valmöjligheter i sitt val av betalmetoder,
— Andelen mobil-betalningar ska öka.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen