2. Förfarande
Förfarande
Titel: Säkerhetsbesiktning av lekplatser, utegym, parkouranläggningar och basketplaner med tillhörande redskap och ytbeläggningar
Beskrivning: Uppdraget avser årliga säkerhetsbesiktningar av lekplatser, utegym, parkour, basket innefattande redskap, ytbeläggningar och kompletterande utrustning såsom grindar, staket, brunnar och konstruktioner. Besiktningskonsult ska utföra besiktning enligt tillämpliga delar och senaste standard och tillämpningsanvisningar SS-EN 1176, SS-EN 1177, SS-EN 16630 och SS-EN 16899. Norra innerstadens stadsdelsförvaltning är beställare och avtalsägare av kontraktet. Kungsholmen och Södermalms stadsdelsförvaltning är parter i kontraktet och kan beställa från kontraktet. Beställaren kan komma att beställa kompletterande besiktning, installationsbesiktning, HIC-test eller granskning och rådgivning vad gäller projekteringshandling eller kontrollplan. Se i övrigt AUB för omfattningen av upphandlingen i sin helhet.
Intern identifierare: NI 2025/412
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 45112723 Utformning av lekplatser, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Norra innerstaden
Beskrivning: Delområde 1
Intern identifierare: Norra innerstaden
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Södermalm
Beskrivning: Delområde 2
Intern identifierare: Södermalm
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: kungsholmen
Beskrivning: delområde 3
Intern identifierare: kungsholmen