253486-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Mäklartjänster avseende hyreslokaler
Referensnummer: FSK 2019/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighetskontoret inbjuder till anbudsgivning avseende upphandling av ramavtal avseende kommersiell mäklartjänst för hyreslokaler.
Huvuduppdraget är att hitta ersättningslokaler i utvecklingsprojekt men kan även komma avse att hitta ersättningslokaler av andra skäl.
Cirka 20 – 30 % av uppdragen uppskattas avse kontorslokaler och 70 – 80 % restaurang- och butikslokaler inklusive en liten del ”övriga lokaler”.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen