Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reservdelar motorer fartyg
Referensnummer: 20-04655
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket har behov av ramavtal för reservdelar och förbrukningsmaterial till motorerna på verkets fartyg. Sjöfartsverket har flera olika motortyper på våra fartyg och behov finns av att ingå ramavtal som gäller för de flesta av Sjöfartsverkets motortyper. Behovet avser reservdelar och förbrukningsmaterial som ska bytas ut av Sjöfartsverkets egen personal.
Upphandlingsföremål
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35421100 Motorer och motordelar till militärfordon, 42111000 Motorer, 42111100 Utombordsmotorer, 42124100 Delar till motorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen