253538-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Stål
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal inköp av stål- och specialstål m.m
Referensnummer: 21-01554
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14622000 Stål
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för inköp av stål och specialstål i material (rostfritt, aluminium m.m.) och stålkvalitéer med olika profiler.
Upphandlingsföremål
Sjöfartsverket har behov av att kunna handla stål och specialstål i olika Material/stål kvalitéer med olika profiler.Nedanstående uppställning är exempel på behov av material och vilka profiler som används i verksamheten.Benämning/profilRör, Rundstång, Plattstång, Vinkelstång, Hålprofil,Plåt,Durk, Balk HEA, Balk UPE, Balk IPE, Handelsrör, Sträckmetall, Fyrkantsrör, Kall och varmvalsad plåt,Sjöfartsverket har behov att kunna köpa in material som stål och specialstål som tex Aluminium, rostfritt, syrafast och stål.Nedanstående är ett exempel på de olika kvalitéer som används i verksamheten. KvalitétEN1.4301, EN1.4404, S235JR, S235JRG, S235JRG2, S355J0, S355N/M, S235J2H, S355J2.S355JOJ2, AW-5754, VZF Z275, EN10255, EN 10305-1, EN 10162Beställning utanför ovanstående exempel på profiler och kvalitéer kan förekomma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14620000 Legeringar, 14721000 Aluminium
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen