253542-2023 - ÄndringSverige-Karlstad: Textilvaror
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och tvätt av textilier
Referensnummer: Ö2023/0307
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39500000 Textilvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser hyra och tvätt av textilier för successiva beställningar och leveranser under avtalstiden. Leverantören ska äga och hyra ut textilier samt hantera tvätt och skötsel av dessa. Leverantören ska också tvätta textilier som ägs av myndigheten.